Opinie w Internecie to jeden z kluczowych elementów prowadzących do efektywnego pozyskiwania klientów. Zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy zwracają na tę tematykę szczególną uwagę. Niekiedy jednak firmy borykają się z niepochlebnymi komentarzami o ich działalności, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Co więc należy zrobić, aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom?

Opinia kluczem do sukcesu firmy

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia dlaczego opinie wystawiane przez internautów są ważne dla firmy. Opinie w Internecie w dużej mierze wpływają na jej wizerunek. Klienci szukający produktów bądź usług w pierwszej kolejności kierują się właśnie do wyszukiwarki Google. Zwracają szczególną uwagę na gwiazdki przydzielane firmom, ponieważ wierzą, że odzwierciedlają one prawdziwe informacje. Opinie wpływają również na widoczność firmy w wyszukiwarce. Dlatego im więcej pozytywnych komentarzy posiada, tym większe prawdopodobieństwo, że klienci częściej będą mogli ją zobaczyć.

Skąd biorą się negatywne opinie?

Wystawienie niepochlebnej opinii o przedsiębiorstwie powinno w pierwszej kolejności kojarzyć się z niezadowoleniem klienta, które chce wyrazić na forum. Jednak w dzisiejszych czasach negatywna opinia uzyskana przez firmę nie musi oznaczać rozczarowania klienta, a może być oznaką nieuczciwej konkurencji. Coraz częściej można spotkać w Internecie niekulturalne komentarze, w które aż trudno uwierzyć. Zwykle nie mają nic wspólnego z prawdą, a ich zadaniem jest jedynie przedstawienie firmy w niekorzystnym świetle. Najczęściej traci na tym nie tylko firma, ale i potencjalni klienci, którzy po zapoznaniu się z komentarzami nie decydują się na skorzystanie z oferty.

Konstruktywna krytyka a hejt?

Wyrażanie opinii na portalach internetowych staje się normą. Osoby wystawiające niepochlebne opinie często zasłaniają się konstruktywną krytyką, a w rzeczywistości jest to hejt. Wiąże się to przede wszystkim z wymyślaniem nieprawdziwych informacji. Tacy komentatorzy często nie miały żadnej styczności z firmą, ale czerpią satysfakcję z pisania fałszywych opinii, które są kluczem do wzbudzenia kontrowersji. Kierując się rzekomą internetową anonimowością uprzykrzają firmom funkcjonowanie na rynku.

Usuwanie negatywnych opinii – czy aby na pewno skuteczne?

Pierwszą metodą przychodzącą na myśl jest po prostu usunięcie niepochlebnych opinii, które nie odpowiadają firmie. Nie jest to jednak sposób, który sprawdzi się na dłuższą metę. Należy pamiętać, że pozbycie się negatywnych komentarzy nie jest prostą sprawą i często trzeba włożyć wiele wysiłku, aby działania przyniosły zamierzony efekt. Klienci po zauważeniu, że znikają tylko te negatywne opinie, zaczną się zastanawiać czy aby firma nie ma czegoś do ukrycia. Takie działanie może doprowadzić do utraty zaufania klientów. Należy jednak pamiętać, że zdarzają się przypadki rażącego naruszania prawa. Wtedy oczywiście usunięcie takich wpisów jest nieuniknione, a nawet pożądane.

Zaopiekuj się klientem

Każdy przedsiębiorca, który zna wartość swojej firmy powinien publicznie odpowiadać na negatywne opinie. Klienci widzą wtedy, że ich problemy czy negatywne doświadczenia nie są firmie obojętne, a traktowane w zupełności poważnie. Wywołanie u klientów poczucia sprawiedliwości może w dużej mierze wpłynąć na dalsze stosunki. Nie należy bać się pytać ich o szczegóły dotyczące przedstawionych przez nich roszczeń. Odpowiednie podejście do klienta może przełożyć się na zdobycie poparcia u osób utożsamiających się z daną sytuacją.

Nie bój się prosić o pomoc

Firmy muszą borykać się nie tylko z niewielkimi problemami, które w szybki i łatwy sposób mogą rozwiązać sami. Niekiedy kwestie są na tyle zawiłe, że należy zwrócić się o pomoc do osób, które profesjonalnie zajmują się wychodzeniem z kryzysowych sytuacji. W takich przypadkach naprzeciw oczekiwaniom wychodzą firmy, które specjalizują się w kreowaniu pozytywnej opinii o firmie w Internecie. Należy pamiętać, że wszystkie podejmowane działania są zgodne z rzeczywistą sytuacją firmy proszącej o pomoc.

Zadbaj o pozytywne opinie

Największym grzechem jest zaniechanie. Firmy, które przespały początek fali hejtu w przyszłości mogą mieć problem z opanowaniem działań konkurencji. Dlatego już na początku należy zadbać o napływ pozytywnych opinii. Sposobów na pozyskanie opinii od zadowolonych klientów jest kilka, jednak zanim zaczną one działać warto zadbać o opinie od wyspecjalizowanej firmy. Na początek wystarczy pozyskać 25 pozytywnych opinii w Google Moja Firma, aby zabezpieczyć się przed nieuczciwą konkurencją.

Podsumowując, negatywne opinie w Internecie mogą wywołać spore zamieszanie w funkcjonowaniu firmy. Należy jednak pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia i istnieje wiele możliwości, które pomogą rozwiązać powstałe problemy.

Zacznij działać

Jeżeli chcesz porozmawiać o tym, jak wspomóc Twój biznes i chcesz pozyskać realne pozytywne opinie na jego temat – zapraszamy do kontaktu: opinie@agencjapestka.pl